E-Ticaret danışmanlığı

E-Ticaret Sektöründe Yaşanan Zorluklar

Marka Bilinilirliği

Online perakende pazarına yeni giren işletmeler için ilk engellerden bir tanesi düşük marka bilinilirliğidir.

CRM

Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Lojistik

Güven

Markanın yeni olması müşterideki tereddütleri de beraberinde getirir. Siz aynı ürünü daha avantajlı şartlarda satsanız dahi müşteri güvendiği firmadan almak isteyebilir.

Personel

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler dışında kendini iyi yetiştirmiş web yöneticisi bulmak, bulduktan sonra da en zor iç müşteriyi yönetmek sıkıntılardan en önemlisi

Reklam ve Sosyal Medya

Bütçelendirme yaparken yeni firma olmanızdan dolayı reklama büyük bir pay ayırmanız gerekecek. Ama reklamların yayınlanması için bir de danışman ücreti ödeyeceksiniz.

SEO

Yeni kurulan mağazanızın arama motorlarında ve diğer platformlarda ön plana çıkması için ciddi bir SEO çalışması yapmanız gerekmektedir

CRM

CRM, Müşteri İlişkileri Yönetimi anlamına gelir, başka bir deyişle: ilişki veritabanınızın yönetimidir.
CRM Nedir?
Tüm teknik konularla ve diğer entegrasyonlarla bir personeliniz ilgilense dahi CRM için ayrı bir personel aşağıdaki süreçleri yönetmeli. Pazarlama, Stratejiler, Rekabet analizi, Kampanya Yönetimi, İletişim, E-Mail Marketing, Çağrı Merkezi, Bilgilendirme Servisleri
Neden Önemli?

Ülkemizde ve Dünyada E-Ticaret nereye gidiyor?

Her yıl büyüyor

2018 yılında Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende içindeki payı %4.1’den %5.3’e çıktı. Bu oran gelişmiş ülkelerde ortalama %11.1’e ulaştı.

Personel

Büyüyen online perakende pazarının büyük bir kısmını İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirler yönetiyor. Bunun başka bir çok nedeni var fakat en önemli etkenlerden bir tanesi bu illerdeki e-ticaret yatırımcılarının personel bulmakta daha az enerji harcamaları ve bu sayede sürekli yaşayan e-ticaret sitelerine sahip olmaları.

Dünyada Nasıl?

Toplam perakende pazarında online işlemlerin oranı Çin’de ise %23.7’e yükseldi. Yani Çin’de perakende alışverişin dörtte biri online kanallardan yapıldı. Buda bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde büyümenin her yıl hızla devam edeceğinin bir göstergesi.

Neden Gerideyiz?

Gaziantep Türkiye’de ciddi potansiyele sahip büyük işletmelere ev sahipliği yapıyor. İhracat da ve üretimde ülkeye katkısı tartışılmaz boyutta. Bundan dolayı online pazarda da aynı büyüklüğe sahip olması gerekirken bu konuda ki girişimci sayısı oldukça düşük. Neden olarak sektöre olan ilgisizlik den çok, şirketlere bu konuda katkıda bulunmaya hevesli çalışan sayısının yetersiz olması gösterilebilir.

Online Pazara Girmenin Şirketlere Maliyetleri

5000 ₺

1 adet Web Sitesi. Entegrasyon programları hariç

3000 ₺

Site için sektöre özel tasarım

72000 ₺

Minimum personel çalıştırıldığı planlanıp 2 personel için bütçelendirilmştir.

21000 ₺

2 Personelin 1 yıllık SSK Primi

14000 ₺

Sadece özel günlerde verilecek Prim ve günlük yemek maliyetleri

6000 ₺

SEO uzmanlarına verilen ek ücret.

peki bizimle çalışırsanız?

2 personelin ve standart mağaza giderlerinin şirketinize minimum yıllık maliyeti 118.000 ₺. 2 personel site kurulumuna, site güncellemesine, içerik yönetimine, SEO’ya, yaratıcı kampanyalara, stok yönetimine, muhasebe programına ve pazaryeri gibi entegrasyonlara bakacak. Aynı zamanda müşteri iletişimi ve lojistik sürecini yönetecek. Bu durumda verimlilik düşecek ve istenilen hedeflere ulaşamayan şirket ya projeden vazgeçecek yada tüm sürece yeniden başlayacak..
Personel Şirketiniz Bünyesinde İse...
Mertsoz Consultancy Service sayesinde aynı işlemleri yıllık KDV dahil 42.000 ₺’ye gerçekleştirebilirsiniz. KDV’yi vergiden düştüğünüzü hesaplarsak size maliyeti 35.000 ₺ civarında olacaktır. Peki size verdiğimiz bu hizmetten sadece tasarruf edeceksiniz?
Bizimle çalışırsanız...

nasıl çalışıyoruz?

4 personel işletmenizin tüm süreçleri ile ilgilenir.

 • 1 Google Beslemeler ve SEO Danışmanı
 • 1 Yazılım ve İçerik Yöneticisi
 • 1 Reklam ve Sosyal Medya Danışmanı
 • 1 Grafiker – Tasarım Yöneticisi

Raporlama

 • CRM Raporları
 • Satış raporları
 • Reklam Dönüşüm Raporları
 • Trend Ürün Raporları
 • Pazar ve Rekabet Analizleri
 • Şirketiniz ile ilgili tüm veriler için tüm personellerimiz ile gizlilik sözleşmemiz mevcuttur. Çalışanlar tespiti durumunda ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bizlerde aynı şekilde sizlerle bir gizlilik sözleşmesi imzalıyoruz. Bu şekilde verilerinizi güvence altına alıyoruz.
 • Yapılan Pazar analizleri ve site verilerine göre yaratıcı kampanyalar planlanarak şirket yöneticinize rapor halinde sunulur. Sizden olumlu yanıt gelmesi halinde hayata geçirilir.

Yedekleme

Sizin adınıza tüm verilerinizi şirketimiz sunucularında düzenli olarak yedekleriz.

SEO

Düzenli SEO çalışması yapılan siteniz düzenli olarak arama motorlarında yükselmeye devam eder.

 • Yıl içerisinde sitede doğacak sunucu kaynaklı veya yazılımsal sorunları şirketimiz kısa bir süre içerisinde çözer.
 • Bir sonraki yıl eğer bizimle çalışmak istemezseniz siteniz ve içeriğiniz, tüm verileriniz size 1 hafta içerisinde yönetebileceğiniz şekilde devredilir. Bu şekilde veri kaybı kaygısı yaşamadan siz sadece işinize odaklanabilirsiniz.
 • Şirketimizin yazılım alt yapısı tüm pazaryerleri ile entegre çalışmaktadır. Tüm ürünlerinizi içerik yöneticimiz sizlerin belirlediği kar marjları ile tüm pazaryerlerine entegre eder.
 • Kullanmış olduğunuz ERP yazılımı ile sitenizi entegre edebiliriz ve tek yerden tüm verilerinizi inceleyebilirsiniz.